Návrhy slovenských Euro mincí
1. Dvojkríž na trojvrší
Dvojkríž na trojvrší je erbovým znamením štátneho znaku, jedného zo štátnych symbolov Slovenskej republiky. Dvojkríž je rozvrhnutý do kruhovej plochy. Jej pozadie tvorí reliéf štylizovaných skál, ktoré sú vyjadrením stálosti a pevnosti štátu.
2. Keltská minca Biatec
Na návrhu je zobrazená tetradrachma bratislavského typu z 1. storočia p.n.l. s cválajúcim jazdcom držiacim ratolesť. Mince tohto typu predstavujú vrchol keltského mincovníctva a sú dokladom najstaršieho použitia latinského písma na našom území. Na minci je uvedený nápis Biatec, ktorý sa na bratislavských keltských minciach vyskytuje najčastejšie a podľa neho boli mince pomenované.
3. Kríž z Veľkej Mače
Bronzový liaty kríž z obdobia Veľkej Moravy so zobrazením Sv. Trojice pochádza z archeologického nálezu vo Veľkej Mači. Motív je symbolom historických koreňov kresťanstva na území Slovenska a kontinuity veľkomoravskej tradície v historickom povedomí slovenského národa. Kompozíciu návrhu dotvára naznačený dvojkríž a písmeno "E" ako symbol Európy.
4. Bratislavský hrad
Bratislavský hrad je charakteristickou dominantou hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Je národnou kultúrnou pamiatkou, patrí k najznámejším symbolom Bratislavy a je jej najnavštevovanejšou pamätihodnosťou. Do motívu hradu je zakomponovaný štátny znak, jeden z oficiálnych štátnych symbolov Slovenskej republiky.
5. Panenská veža hradu Devín
Hrad Devín, ležiaci na brale nad sútokom riek Moravy a Dunaja, je symbolom slovanskej minulosti a spolupatričnosti. Vo veľkomoravskom období bol najvýznamnejším pohraničným hradom. Na návrhu je zobrazená renesančná Panenská veža hradu.
6. Spišský hrad
Spišský hrad je dominantou Spiša, územia mimoriadne bohatého na umelecko-historické pamiatky vysokej hodnoty. Je jedným z najrozľahlejších stredovekých hradov na území Slovenska a patrí k najväčším hradným komplexom v Európe. Spolu s kultúrnymi pamiatkami jeho okolia je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
7. Kriváň
Tatranský štít Kriváň je spätý s významnými udalosťami slovenského národa. Ako cieľ národných vychádzok štúrovcov zohral významnú úlohu v boji za národné uvedomenie. V jeho oblasti prebiehali boje za slobodu počas Slovenského národného povstania. Stal sa preto symbolom ochrany svojbytnosti slovenského národa a jeho historického územia.
8. Madona s Ježiškom z Kremnice
Drevená soška Madony s Ježiškom stojacej na polmesiaci je z obdobia okolo roku 1500. Toto cenné neskorogotické dielo pochádza z Kremnice. Je nielen symbolom kresťanstva, ale aj ochrany a materstva.
9. Madona s Ježiškom z hlavného oltára farského kostola v Levoči od Majstra Pavla
Je dielom najvýznamnejšieho predstaviteľa neskorogotického sochárstva na Slovensku Majstra Pavla. V Levoči založil a viedol vlastnú rezbársku dielňu, v ktorej pracovali niekoľkí významní rezbári. Plastika je súčasťou hlavného oltára farského kostola sv. Jakuba v Levoči, ktorý je najvyšším pôvodným gotickým krídlovým oltárom v Európe. Madona s dieťaťom je nielen symbolom kresťanstva, ale aj ochrany a materstva.
10. Sv. Cyril a sv. Metod
Sv. Cyrili-Konštantín (827 - 869) a svätý Metod (814 - 885), prví slovanskí vierozvestovia a zakladatelia slovanského písomníctva (Sv. Cyril zostavil slovanské písmo - hlaholiku), prišli na Veľkú Moravu roku 863. Založili učilište na výchovu kňazov, ktoré sa stalo centrom kultúry, vzdelanosti a literárnej tvorby. Dosiahli, že v roku 868 schválil slovanskú liturgiu aj pápež Hadrián II. a starosloviensky jazyk sa dostal na úroveň ostatných vtedajších kultúrnych jazykov latinčiny, gréčtiny a hebrejčiny.
|